کمدینی با - صورت سنگی -

وبسایت فرادید: «جوزف فرانک باستر کیتون» بازیگر و کمدین مشهور تاریخ سینما در چهارم اکتبر سال 1895 میلادی در شهر «کانزاس» به دنیا آمد و از آنجا که پدر و مادرش تئاتر بازی می‌کردند خیلی زود سر از عالم بازیگری درآورد. او شش سال داشت که همراه پدر و مادرش در تئاترهای خیابانی ایفای نقش می‌کرد.

فعالیت جدی کیتون اما در سال 1920 با راه اندازی یک استودیوی تولید فیلم شروع شد؛ یکی از موفقترین فیلم‌های کمدی آن زمان با نام «پلیسها» محصول همان دوران بود.

چهره خونسرد و سنگی باستر کیتون بر خلاف ستارگان کمدی آن زمان چون چارلی چاپلین، هارولد لوید، استلی لورل و اولیور هاردی از همان ابتدای ورود به سینما به ویژگی شخصیت او درفیلم‌هایش بدل شد؛ مولفه ای که بعدها لقب «کمدین صورت سنگی» را برای وی به همراه داشت.

خود او در یکی از یادداشت‌های شخصی اش رباره نخندیدنش در فیلم توضیح داده و آن را به تلخی‌هایی که در زندگی متحمل شده نسبت داده است: «هرگز سال‌های سخت و دشواری را که در زندگی پشت سر گذاشته ام، فراموش نمی‌کنم. من آن گونه ای تربیت نشده ام که فکر کنم زندگی آسان است. همیشه برای به دست آوردن پول، به سختی کار کرده ام. یاد گرفته ام خواستار چیزی نباشم که استحقاق و شایستگی اش را ندارم».

فیلم های بلند سینمایی کیتون در اواخر دهه 20 و 30میلادی اغلب با اقبال عمومی مواجه شد و در زمره بهترین های تاریخ سینما قرار گرفتند. گرچه همزمانی او با کمدین بزرگی چون چارلی چاپلین باعث شد همیشه در سایه او بماند اما فیلم‌هایی چون «شرلوک جونیور»،«دریانورد»، «هفت شانس»، «ژنرال» و «کشتی بخار بیل جونیور» آثاری از او هستند که همواره در میان برترین فیلم‌های کمدی سینما قرار دارند.

کیتون یکی از بزرگترین فیلمسازان سینمای صامت به شمار می‌رود که ورود سینمای ناطق او را به انزوا کشاند؛ او با شرایط جدید سینما هیچ‌گاه نتوانست موفقیت های گذشته را تکرار کند و رفته رفته از صحنه محو شد؛ یکی از آخرین حضورهای او بر پرده سینما بازی در «سانست بولوار» به کارگردانی بیلی وایلدر بود.

باسترکیتون در سال‌های پایانی عمر در انزوا زندگی می‌کرد تا اینکه سرانجام در یکم فوریه سال 1966 و در سن 71 سالگی بر اثر ابتلا به سرطان ریه درگذشت. عکس‌های زیر مروری کوتاه بر زندگی هنری نابغه کمدی سینما است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه