معرفی ورزش تای چی چوان

tai-chi-chuan-exercise

شاید تا به حال اسم این ورزش را نشنیده باشید. بهتر است در ابتدا کمی درباره این ورزش در این بخش آسمونی توضیح دهیم. شاید دقت کرده باشید که در فیلم ها گروهی از چینی ها مشغول انجام یک سری حرکات هماهنگ و ریتمیک و آرام دسته جمعی درون پارک ها هستند. این ورزش یک هنر رزمی است که بر اساس یک سری حرکات موزون، نرم و هماهنگ و همچنین روش های تمرکز بر ذهن استوار است.

در بسیاری از ورزش ها، قدرت و سرعت جزء جدا نشدنی در انجام حرکات است و در نتیجه شرایطی مثل بالا رفتن سن، بیماری ها و یا شرایط جوی نامناسب مانع انجام این ورزش ها هستند. اما تای چی چوان ورزشی است که مناسب هر سن و شرایطی است، نیاز به هیچ وسیله خاصی ندارد و می توان این حرکات را در هر جایی انجام داد. به قول یکی از مربیان ارزنده کشورمان، این حرکات مانند نوعی رقص آسمانی است.

تای چی چوان یک هنر کامل است که علاوه بر تاثیرات فیزیکی در تقویت روح و روان بسیار ارزشمند است. معنای لغوی این ورزش “نهایت برتر جنگیدن” است. این ورزش یک هنر رزمی نرم و درونی است که فرد باید با استفاده از انرژی درونی خود بر حریف غلبه کند. این کار دقیقا برعکس ورزش های دیگر است که برای غلبه بر حریف باید از قدرت و حملات سرعتی استفاده شود.

فلسفه تای چی

چینی ها اعتقاد داشتند که جهان هستی بر اساس تضادها استوار است. یعنی در تمام موجودات جاندار و بی جان دوقطب مثبت و منفی وجود دارد که این دو به نام یین و یانگ شناخته می شوند. این دو تضاد همیشه در حال تعادل هستند و نظام جهان با تضاد این دو عامل در حال تعادل است. هنر تای چی چوان هم بر اساس فلسفه یین و یانگ بنا نهاده شده است و می گوید همواره با آرامش ظاهری و نرمی حرکات، دارای قدرت باطنی بالایی باشید. حتی سمبل تای چی چوان به صورت یک دایره است که در آن دو نماد ماهی شکل سفید و سیاه وجود دارد که یکدیگر را دربرگرفته اند و نشانگر تبدیل اضداد به یکدیگر است.

تاریخچه تای چی چوان

تای چی یک ورزشی سنتی چینی است که قدمت آن به ۴۰۰ سال پیش برمی گردد. اولین بار استادان این ورزش، حرکات موزون این ورزش را از طبیعت گرفتند. به طور مثال آنها مبارزه یک درناومار را مشاهده کرده و بعضی حرکات موزون را از آنها تقلید کردند و یا حرکات ابرها و درختان در برابر باد را دیدند و بعضی از حرکات موزون را از روی آنها پایه گذاری کردند. اگر چه تای چی چوان ریشه در کشور چین دارد اما می تواند تسلی خاطر زیادی را برای کسانی که در زندگی پر سر و صدای شهری گیر افتاده اند، فراهم کند.

tai-chi-chuan-exercise(2)

یک فلسفه جالب در تای چی این است که می گویند سیستم بدنی انسان با حیوانات فرق دارد. حیوانات اغلب دارای یک ستون مهره افقی هستند که احشای داخلی آنها زیر ستون مهره هایشان قرار می گیرد و کوچک ترین حرکت حیوان موجب تقویت و حفاظت اندام داخلی می شود. اما ستون مهره انسان ها عمودی است، بنابراین اندام های داخلی انسان ها در مجاورت بیشتری با محیط اطراف بوده و بیشتر مستعد آسیب است، همچنین هر گونه تغییر در حالت ستون مهره ها می تواند روی آسیب رسانی به اندام های داخلی تاثیرگذار ��اشد. پس اساس این ورزش تقویت ستون مهره هاست.

در این ورزش چند چیز را به خوبی یاد می گیرید: تربیت ذهن، شکیبایی و پشتکار. این ورزش به شما یاد می دهد که حتی اگر در کاری استعداد چندانی ندارید، با شکیبایی و تداوم تمرین به موفقیت خواهید رسید.

اثرات روی سلامت

چینی ها معتقدند که درون بدن یک نیروی زندگی به نام <چی> وجود دارد که تای چی موجب تقویتآن می شود. در نتیجه با تقویت این نیرو، به تمام ارگان های بدن زندگی دوباره بخشیده می شود. از طرف دیگر تمرینات آن سبب انعطاف پذیری، تقویت عضلات و مفاصل می شود. گفتنی ها درباره این هنر رزمی بسیار است ولی آنچه ما یافتیم این بود که شاید این ورزش از معدود فعالیت هایی باشد که موجب تقویت سلامت روحی و جسمی انسان می شود و برای تمام افراد حتی کسانی که بیمار هستند، قابل انجام و مفید است. بد نیست این نکته را هم بگوییم که این ورزش در حال حاضر در کشورمان درحال پیشرفت است و مربیان بسیار باتجربه و خوبی این هنر را به نوآموزان آموزش می دهند.

اصول حرکات چی چوان

حرکات درونی

برای انجام حرکات تای چی چوان باید هماهنگی بین ذهن، درون و بیرون بدن وجود داشته باشد.

تنفس :

تنفس طبق نظر تائوئیست ها به عنوان یکی از سه گنج بدن محسوب می شود. ورزشکار در این ورزش یاد می گیرد که چگونه تنفس خود را با حرکات تنظیم کند، یعنی هنرجو یاد می گیرد که چگونه منظم تنفس کند.

گردش خون :

همراه با حرکت منظم و تنفس هماهنگ، گردش خون هم کنترل می شود.

tai-chi-chuan-exercise(1)

حرکات بیرونی

نرمی و روانی حرکات جزء مهم و اساسی این ورزش است. تمام حرکات باید با یک آهنگ یکنواخت انجام شود و هیچ حرکت ناگهانی و بریده بریده ای در میان این حرکات وجود ندارد.

تعادل :

انجام همه حرکات نیاز به یک تعادل فوق العاده دارد. اگر ورزشکار تمرینات را با تعادل خوبی انجام نداده باشد، حتی ممکن است تعادل خود را از دست بدهد و زمین بخورد.

موقعیت محوری بدن :

هنرجو یاد می گیرد که همیشه بالا تنه و ستون فقرات کاملا صافی داشته باشد. به این صورت بر اطراف تسلط دارد و ارگان های داخلی بدن هم در حالت طبیعی و درست خود قرار می گیرند. نوآموز باید بداند که وزن بدن همیشه باید در کف پای او باشد، به این صورت هرگز خسته نمی شود.

رهایی :

نوآموز در تای چی باید یاد بگیرد بدن را کاملا آزاد و رها نگه دارد و حرکات را بدون هیچ گونه گرفتگی عضلانی با بدنی سبک انجام دهد.

هماهنگی :

بدن، ذهن و تنفس باید با هم هماهنگ شوند. همچنین کلیه عضلات و اعضای بدن هم باید هماهنگ باشند، به طوری که هیچ یک از اعضا نباید نسبت به یکدیگر تندتر و کندتر حرکت کنند.

- پورتال آسمونی Asemooni.com


نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه