بیوگرافی امید کردستانی؛ معاون ارشد گوگل

جوان ایرانی: امید کردستانی تاجر ایرانی-آمریکایی، مشاور ارشد در شرکت اینترنتی گوگل، و مدیر غیراجرایی در شرکت مخابراتی وودافون است. امید کردستانی در شهر تهران به دنیا آمد و در همین شهر به مدرسه رفت. امید کردستانی که در تهران به یک مدرسه کاتولیک ایتالیایی می رفت در سن چهارده سالگی، پس از مرگ پدرش به کالیفرنیا رفته است.

او مدرک کارشناسی مهندسی برق خود را در سال ۱۹۸۴ از دانشگاه ایالتی سن خوزه گرفته است. وی همچنین در سال ۱۹۹۱ مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته ی "مدیریت بازرگانی" (MBA) از دانشگاه استنفورد گرفت.امید متولد و بزرگ شده تهران است و زبان مادری فارسی دارد.

زندگی حرفه ای

او دارای سابقه ای بیش از ۱۲ سال در زمینه فناوری سطح بالا در شرکت های پیشروی اینترنتی مانند نت اسکیپ است. او همچنین نایب رئیس بخش توسعه ی کسب و کار و فروش در این شرکت بود و توانست بازده مالی وب گاه نت اسکیپ را در عرض ۱۸ ماه از ۸۸ میلیون دلار در سال به بیش از ۲۰۰ میلیون دلار در سال برساند.

او کارش را در نت اسکیپ در بخش فروش اُ-ای -ام (OEM) آغاز کرد و در طی دوره ی چهار ساله که در آن شرکت حضور داشت، مسئولیت برقراری ارتباطات تجاری با شرکت هایی چون ای بِی، سیتی بانک، آمریکن آن لاین، آمازون، تراولاسیتی، اینتل و اکسایت را برعهده گرفته بود.کردستانی پیش از آغاز کار در نت اسکیپ در بخش هایی چون بازاریابی، مدیریت محصول و توسعه ی کسب و کار در شرکت هایی چون 3DO، Go و هیولت پاکارد فعالیت می کرده است.

امید کردستانی به همراه سالار کمانگر, ترانه رضوی, رضا بهفروز, مایک جزایری, شیرین اسکوئی, شمیم صمدی و مریم کاموریکی از هشت مدیر بلندپایه ایرانی تبار شرکت گوگل است.امید کردستانی در ۸ مه ۲۰۰۶ در مجله تایم به عنوان یکی از صد نفری که دنیای ما را شکل داده اند نام گرفته است.

ورود به گوگل

موفقیت قابل تحسین او در شرکت نت اسکیپ بود که باعث شد این مدیر ایرانی در سال 1999 به کادر اجرایی 11 نفره گوگل اضافه شود. اما حکایت استخدام امید کردستانی در گوگل هم شنیدنی است.

کسی که قرار بود با امید کردستانی مصاحبه کند، سرگی برین بود، یکی از بنیانگذاران این غول اینترنتی. مصاحبه هم دور یک میز پینگ پنگ در اتاق کنفرانس برگزار شد. برین پس از چند پرسش از امید ، با اذعان به ناتوانی در برابر مصاحبه شونده متبحرش ، همکاران دیگری را به اتاق دعوت کرد تا او را در امر مصاحبه یاری کنند. مصاحبه 5 ساعت به درازا کشید و سپس امید کردستانی که آن زمان 36 ساله بود، به استخدام رسمی گوگل درآمد.

کار در گوگل

وی توانست ،فروش شرکت گوگل را از صفر به 3 میلیارد دلار برساند. گوگلی ها 99 درصد درآمد امروز خود را مدیون ابتکاری هستند که سالها پیش امید کردستانی به خرج داد. وی با استفاده از مهمترین دارایی گوگل یعنی ترافیک بالا ، از آگهی های تکی و کوچک استفاده کرد و با این کار میلیون ها دلار پول نصیب گوگل شد.

او تئوری حراج و تمرکز بر نیازهای مشخص هر صاحب آگهی را – از مثلا یک لوله کش ساده تا بزرگترین آگهی دهندگان بین المللی- به گوگل تزریق کرد به طوری که اگر سرگی برین و لری پیج را بنیانگذاران گوگل بدانیم ، باید امید کردستانی را بنیانگذار مالی-بیزینسی گوگل به حساب بیاوریم.

امید کردستانی که از دید مجله تایم در سال 2006 به عنوان یکی از افرادی برگزیده شد که تاثیر مهمی در دنیا داشته اند، هم اکنون با 9/1 میلیارد دلار ثروت خالص یکی از ثرومتمندهای جهان است. مجله فوربس هم او را به عنوان دومین ایرانی ثروتمند در جهان معرفی کرد.

ثروت

امید کردستانی یکی از ثروتمندترین ساکنین کالیفرنیای شمالی است. مجله سن خوزه ارزش دارایی های وی را ۱٫۹ میلیارد دلار برآورد کرده است.همچنین ماهنامه فوربس وی را به عنوان دومین ثروتمند ایرانی در جهان معرفی می کند.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه