استیو وزنیاک خندان، پدر بزرگ کامپیوترهاست

در ادامه سلسله گفتارهای مروری بر زندگی شخصیت‌های برجسته جهان در عرصه فناوری اطلاعات، سرویس چهره‌های پرتال برترین‌ها نگاهی دارد به زندگی استیو وزنیاک، که از وی به عنوان یکی از تاریخ سازان تولید کامپیوترهای شخصی در دنیا نام می‌برند. با ما همراه باشید.
نام: استیو وزنیاک  لقب: پدر بزرگ PC

(روزگاری نه چندان دور: تصویر تاریخی رونمایی از نخستین رایانه شخصی اپل)


در سال 1977 میلادی، استیو وزنیاک کامپیوتر Apple II را طراحی نمود. مدلی که به یکی از اولین کامپیوترهای شخصی تبدیل شد که با استقبال چشمگیری از سوی مصرف‌کنندگان مواجه شد. در تصویر بالا، استیو جابز، جان اسکولی (مدیر عامل وقت اپل) و استیو وزنیاک را در کنار یکدیگر در سال 1984 میلادی، در حال نمایش کامپیوتر Apple IIc که از جمله اولین تلاش‌های اپل در زمینهٔ تولید کامپیوترهای قابل حمل محسوب می‌شود را مشاهده می‌کنید.

اما، همه دنیا، مایکروسافت (Microsoft) را با بیل گیتس می‌شناسند اما کم تر درباره پل آلن (Paul Allen)، شریک و دستیار بیل گیتس چیز می‌دانند. همین قضیه، درباره استیو جابز هم صادق هست که دنیا، شرکت رؤیاپردازی دیجیتالی اپل را با نام استیو جابز می‌شناسد، اما توجهی به نام معتبر دیگری چون استیو وزنیاک ندارد. استیو وزنیاک، به همراه استیو جابز و رونالد وین، در سال 1976 میلادی، شرکت اپل را پایه گذاری کرد که در عرض 4 دهه توانست، دنیای فناوری اطلاعات را با انقلابی شگرف رو به رو کند و زمینه تغییر در سبک زندگی میلیاردها انسان کره زمین را سبب شود.

نام: استیو وزنیاک  لقب: پدر بزرگ PC

استیو وزنیاک در جایگاه سخنرانی در نمایشگاه ملبورن و مرکز کنوانسیون استرالیا، شانزدهم ماه می سال ۲۰۱۲

پرتال خصوصی استیو وزنیاک در نشانی http://www.woz.org قرار دارد.


نام: استیو وزنیاک  لقب: پدر بزرگ PC


این پرتال نگاهی دارد به زندگی روزانه آقای وزنیاک. در این سایت، متن صدها نامه‌ای‌ که کاربران رایانه در سراسر جهان برای پدر بزرگ رایانه‌های شخصی ارسال کرده‌اند، به نمایش در آمده است. به http://www.woz.org/letters مراجعه کنید.

استیو وزنیاک، نام ماندگار در اپل هست که فعالیت وی و جابز و همکارانش در سیب گاز زده، موج سومی که آلوین تافلر از آن یاد کرده بود را به واقعیت تبدیل کرد. امروزه، کارخانه رؤیاپردازی اپل، از رایانه‌های شخصی دهه هفتاد میلادی به تولید گوشی‌های هوشمند روی آورده که زندگی روزانه صدها میلیون نفر در سراسر جهان را وابسته به قابلیت‌های ارتباطی و تعاملی این گوشی‌ها کرده است. استیو وزنیاک، یکی از چاق‌ترین و خندان‌ترین رهبران عصر فناوری اطلاعات و ارتباطات هست که از وی می‌توان به عنوان پدر بزرگ رایانه‌های شخصی و از بزرگان کارآفرینی دیجیتالی جهان یاد کرد.

نام: استیو وزنیاک  لقب: پدر بزرگ PC

(داستان همان گاراژی که استیو جابز در کنار استیو وزنیاک خندان، آینده پی سی را خلق می‌کردند)

استِفان گَری وزنیاک یا اِستِفان گَری وازنیاک (Stephan Gary Wozniak) مشهور به استیو وازنیک یک مهندس کامپیوتر، مخترع و دانشمند آمریکایی است که در ۲۶ سالگی همراه با رونالد وین و استیو جابز کمپانی اپل را در سال ۱۹۷۶ تأسیس کرد. وزنیاک و استیو جابز به واسطه کامپیوتری به نام اپل I که وزنیاک طراحی کرده بود، اقدام به تأسیس این کمپانی کردند. اپل I و اپل II نیز دو کامپیوتر شخصی بودند که توسط وزنیاک در سال ۱۹۷۶ و ۱۹۷۷ طراحی شدند. اپل I اولین کامپیوتر شخصی بود که قابلیت متصل‌شدن به یک نمایشگر ویدئویی را داشت، و اپل II اولین کامپیوتر شخصی بود که قابلیت نمایش رنگ و برنامه‌نویسی شدن در زبان بیسیک را داشت.

نام: استیو وزنیاک  لقب: پدر بزرگ PC

(بیل گیتس جوان در دفتر کار استیو جابز، مشغول نوشتن سیستم عامل برای رایانه شخصی نسل دوم اپل هست)

از همان سال‌های اول فعالیت اپل، بیل گیتس رهبر مایکروسافت، با اپل همکاری داشت و این همکاری سبب شد تا بیل گیتس و همکارانش، بتوانند برای کامپیوترهای اپل، سیستم عامل و برنامه‌های مربوط را بنویسند.

نام: استیو وزنیاک  لقب: پدر بزرگ PC

(تصویری از نخستین محصولات اپل موسوم به اپل 1)

پس از موفقیت اپل I و اپل II، شرکت اپل تصمیم به ساخت نسخه جدیدی از دو محصول قبلی خود گرفت. در سال ۱۹۸۰ آن‌ها اپل III را عرضه کردند، اما بنابر دلایلی، اپل III به موفقیت نرسید و در سال ۱۹۸۴ توسعه آن نیز متوقف شد. یک سال پس از عرضه اپل III، وزنیاک دچار یک سانحه هواپیمایی که خود خلبان آن بود نیز شد. با مراقبت‌های پزشکی، او بار دیگر سلامت خود را بازیافت. در سال ۱۹۷۸، استیو جابز تیمی را به نام «لیسا» برای ساختِ کامپیوتر جدیدی به همان نام نیز تشکیل داد؛ در سال ۱۹۸۲، استیو جابز از تیم لیسا اخراج شد، و در سال ۱۹۸۳ نیز کامپیوتر لیسا به بازار عرضه شد. استیو وزنیاک از کسانی بود که در دو پروژه اپل III و لیسا نیز شرکت کرد. او همچنان در پروژه مکینتاش که به مدیریت استیو جابز بود نیز شرکت کرد. پروژه ساختِ اولین مکینتاش از سال ۱۹۷۹ آغاز شد و در سال ۱۹۸۴ نیز پایان یافت و به بازار عرضه شد.
نام: استیو وزنیاک  لقب: پدر بزرگ PC

(چند سال پس از عرضه اپل 1، اپل II عرضه شد)

دستگاه موس به علاوه سیستم عامل مکینتاش (که دارای یک محیط گرافیکی بوده است) نیز محصول شرکت زیراکس بوده است. در سال ۱۹۸۵، وزنیاک شرکتی به نام سی آل ۹ را تأسیس کرد. این کمپانی در سال ۱۹۸۷ اولین دستگاه کنترل از راه دور عمومی که قابلیت برنامه‌ریزی شدن را داشت را نیز معرفی کرد. در همان سال، او شرکت اپل را ترک کرد، و طبق اظهارات او، دلیل او برای ترک شرکت، کسب تجربه در ساخت محصولات جدید و کوچک‌تر بود.

نام: استیو وزنیاک  لقب: پدر بزرگ PC

(استیو وزنیاک که رسانه‌ها، لقب جادو گر شگفت انگیز رایانه‌های شخصی به او دادند)

استیو وزنیاک یکی از بنیان‌گذاران شرکت اپل در هفتهٔ جاری تولد 65 سالگی‌اش را جشن خواهد گرفت و با این که همچنان استیو جابز به عنوان طراح و برنامه‌ریز اصلی محصولات اپل محسوب می‌شود، وزنیاک، آن مهندس کم سر و صدایی باقی مانده است که به اولین ایده‌های موجود در شرکت اپل، رنگ واقعیت بخشید و نخستین نسخه‌های کامپیوتر اپل را تولید کرد.
نام: استیو وزنیاک  لقب: پدر بزرگ PC

(کتاب استیو وزنیاک در سال 2006: "چگونه رایانه شخصی را اختراع کردم)

شاید بهترین عبارت برای توصیف زندگی وزنیاک، جمله‌ای باشد که با آن کتاب زندگینامهٔ خود را که در سال 2006 میلادی منتشر شده است به پایان برده است: «همیشه از هر کاری که می‌کنید، لذت ببرید.»


فیلم‌هایی که تا کنون درباره ایشان ساخته شده است:

• جابز
(فیلمی دربارهٔ زندگی استیو جابز محصول سال ۲۰۱۳. نقش استیو وزنیاک توسط بازیگری به نام جش گد نیز بازی شد)

• حقیقتی دربارهٔ تشعشعات تلفن همراه
(فیلمی مستندی، محصول سال ۲۰۱۲ همراه با استیو وزنیاک)

• کمپ واز: جنونی تحسین برانگیز در بشردوستی
(فیلمی مستندی محصول سال ۲۰۰۹)

• راز تاریخی هک کردن
(فیلمی مستندی، محصول سال ۲۰۰۱ همراه با استیو وزنیاک)

• پیروزی نردها
(سریالی مستندی دربارهٔ ظهور کامپیوتر شخصی، محصول سال ۱۹۹۶)

• غارتگران دره سیلیکون
(فیلمی از شبکه تلویزیونی تی ان تی که شرحی از تاریخچه شرکت مایکروسافت و اپل از سال ۱۹۷۱ تا سال ۱۹۹۷ دارد، محصول سال ۱۹۹۹)

همواره در روزهای فرد، با سلسله گفتارهای معماران عصر دیجیتال، همراه سرویس چهره‌های برترین‌ها باشید.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه